//
Card image cap

نگاهی نو به 22 دستور برتر ChatGPT

امروزه توسعه تکنولوژی و راحتی استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی باعث شده تا کاربران زیادی در زمینه‌های مختلف از این ابزارها به‌خصوص ChatGPT کمک بگیرند؛ درواقع هوش مصنوعی چت جی پی تی به عنوان یک ربات پیشرفته جهت پاسخ به بسیاری از سوالات و ابهامات کاربران شناخته می‌شود اما نکته مهمی که در استفاده از آن وجود دارد، پرامپت های ChatGPT است. به عبارتی هرچه درخواست خود را بهتر مطرح کنید، پاسخی که دریافت می‌کنید نیز دقیق‌تر خواهد بود؛ به همین دلیل پرامپت یا فرمان‌های ChatGPT بسیار حائز اهمیت هستند.

همانطور که می‌دانید ChatGPT یک ربات دیالوگ‌محور است و جهت دریافت پاسخ مناسب به پرسش‌های خود می‌توانید زمینه لازم را فراهم کنید، به عبارت ساده‌تر، می‌توانید پیش از سوال پرسیدن از ChatGPT، اطلاعات محدودی را در اختیار آن قرار دهید یا ابتدا با پرسش‌های جزئی‌تر شروع کنید. نحوه درخواست از چت جی پی تی بسیار ساده است اما استفاده از دستورات کاربردی یا پرامپت های ChatGPT تاثیر بسیار زیادی در تعامل با این ربات خواهدداشت؛ جهت آشنایی با انواع دستورات ChatGPT، 

فهرست مطالب 

 • ۱ ChatGPT چیست؟
 • ۲ منظور از پرامپت های ChatGPT چیست؟
 • ۳ بهترین فرمان های ChatGPT
  • ۳.۱ درخواست ساده‌سازی مطالب سخت
  • ۳.۲ پرامپت برای تشخیص اشتباهات
  • ۳.۳ درخواست مشخص کردن اطلاعات مهم و تکنیک به یاد سپردن آن‌ها
  • ۳.۴ پرامپت استفاده از اطلاعات و دانش ChatGPT
  • ۳.۵ پرامپت مقایسه تفاوت‌ها و شباهت‌های دو موضوع
 • ۴ بهترین پرامپت های ChatGPT در بازاریابی
 • ۵ بهترین فرمان های ChatGPT مربوط به موسیقی
 • ۶ بهترین دستورات ChatGPT در تولید محتوا
 • ۷ بهترین درخواست کاربردی از ChatGPT مربوط به طراحی سایت
 • ۸ سوالات متداول
  • ۸.۱ معنی پرامپت های ChatGPT چیست؟
  • ۸.۲ چگونه از فرمان های ChatGPT استفاده کنیم؟
  • ۸.۳ دستورات ChatGPT در چه موضوعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟
 • ۹ جمع‌بندی و نکات مهم در استفاده از پرامپت‌ های ChatGPT

 

 

ChatGPT چیست؟

پیش از آنکه بهترین پرامپت های ChatGPT را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است کمی با ماهیت این ربات و ویژگی‌های کاربردی آن آشنا شویم.

چت جی پی تی یک چت‌بات پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی است که با بهره‌مندی از مدل زبانی GPT-3.5 امکان گفتگو با کاربران را فراهم می‌کند یا به‌طور خلاصه یک ربات دیالوگ‌محور است. با گذشت چندین ماه از معرفی و عرضه ChatGPT همچنان این ربات به عنوان یکی از پرسروصداترین عناوین اخبارها محسوب می‌شود و روزانه کاربران زیادی را به خود جذب می‌کند. این چت‌بات با توجه به قابلیت‌ها و امکاناتی که دارد، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده‌است چرا که فرمان های ChatGPT در دستیابی به پاسخ سوالات در موضوعات مختلف، بسیار کاربردی و موثر هستند.

ChatGPT از تاریخ 30 نوامبر 2022 دراختیار کاربران قرار گرفت و اکنون به عنوان یکی از محبوب‌ترین ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی شناخته می‌شود. چت جی پی تی ویژگی‌های منحصربه‌فرد و جذابی دارد که در اختیار کاربران قرار گرفته‌است، برخی از این ویژگی‌های مهم و کاربردی عبارتند از:

 • تولید محتوا و ارائه متن‌های طولانی
 • پاسخ به پرسش‌های تخصصی
 • تشخیص و ارائه راه‌حل برای مشکلات برنامه‌نویسی
 • ساخت رزومه
 • طراحی ایده‌های متنوع در بازاریابی

منظور از پرامپت های ChatGPT چیست؟

با استقبال فراوان از ChatGPT، کاربران زیادی نسبت به خرید ChatGPT اقدام کرده‌ و تجربه استفاده از آن را دارند اما بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند چگونه از پرامپت های ChatGPT استفاده کنند تا نتیجه بهتری از پاسخ‌های این ربات دریافت کنند.

منظور از پرامپت های ChatGPT همان دستورالعمل، سوال و درخواست‌هایی هستند که در اختیار مدل زبانی قرار می‌گیرند تا بر اساس آن‌ها پاسخ مورد نظر کاربر را تولید کنند. درواقع هرچه فرمان های ChatGPT دقیق‌تر باشند، پاسخ نیز بهتر و کامل‌تر خواهدبود.

بهترین فرمان های ChatGPT

دستورات ChatGPT به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین‌های آن عبارتند از پرامپت های ChatGPT در بازاریابی، تولید محتوا، موسیقی برنامه‌نویسی و طراحی سایت. ابتدا فرمان های ChatGPT که به صورت عمومی در موضوعات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و سپس4 موضوع مهمی که نام بردیم را بررسی خواهیم کرد.

درخواست ساده‌سازی مطالب سخت

Prompt: Break down the (topic) into smaller, easier-to-understand parts. Use analogies and real-life examples to simplify the concept and make it more relatable.

پرامپت: (موضوع) را به قسمت‌های کوچک‌تر و قابل‌فهم تقسیم کن. با استفاده از مقایسه و مثال، مفهوم را ساده‌، ملموس و قابل درک کن.

پرامپت برای تشخیص اشتباهات

Prompt: I made a mistake while practicing (skill). Can you explain what went wrong and how I can avoid making the same mistake in the future?

پرامپت: هنگام تمرین (مهارت) اشتباهاتی دارم. آیا می‌توانی توضیح دهی مشکل از کجا است و چطور می‌توانم از تکرار همان اشتباه در آینده پیشگیری کنم؟

درخواست مشخص کردن اطلاعات مهم و تکنیک به یاد سپردن آن‌ها

Prompt: What are the most important facts, dates, or formulas related to (topic)? Help me create a memorization technique to remember them easily.

پرامپت: مهم‌ترین وقایع، روز و تاریخ یا فرمول‌های مربوط به (موضوع) چه مواردی هستند؟ به من کمک کن برای به یاد آوردن این اطلاعات، یک تکنیک به یاد سپردن بسازم.

پرامپت استفاده از اطلاعات و دانش ChatGPT

Prompt: Use your knowledge of (topic) to solve a real-world problem. Explain your thought process and share your solution.

پرامپت: از دانش خود در مورد (موضوع) برای حل یک مشکل واقعی استفاده کن. فرآیند فکری و راه‌حل‌های خود را توضیح بده.

پرامپت مقایسه تفاوت‌ها و شباهت‌های دو موضوع

Prompt: Compare and contrast (concept 1) and (concept 2) to better understand their similarities and differences. Use examples to illustrate your points.

پرامپت: شباهت‌ها و تفاوت‌های (موضوع ۱) و (موضوع ۲) را با یکدیگر مقایسه کن تا درک بهتری از تشابه یا تمایز آن دو داشته باشم. با استفاده از مثال منظور خود را شفاف‌تر توضیح بده.

بهترین پرامپت های ChatGPT در بازاریابی

بازاریابی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که بازاریابان برای موفقیت در آن از ChatGPT استفاده می‌کنند، به همین دلیل 4 مورد از بهترین فرمان های ChatGPT که در حوزه بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند را شرح داده‌ایم.

 1. Write a list of 5 YouTube video ideas for [your product or company].
 2. Create two Google Ads in an RSA format (using multiple headlines and descriptions) for an A/B test for [Your product].
 3. Write a 100-character meta description for my blog post about [topic].
 4. Can you provide me with some ideas for blog posts about [topic of your choice]?

نکته: شما می‌توانید برای درخواست کاربردی از ChatGPT، از ترجمه 4 پرامپت بالا نیز استفاده کنید، البته در چنین شرایطی بهتر است به زبان انگلیسی درخواست خود را مطرح کنید.

بهترین فرمان های ChatGPT مربوط به موسیقی

موسیقی به عنوان یکی از محبوب‌ترین رشته‌های هنر شناخته می‌شود که کاربران زیادی برای ساخت موسیقی از ChatGPT کمک می‌گیرند؛ در ادامه 4 مورد از بهترین پرامپت های ChatGPT در زمینه ساخت موسیقی را شرح داده‌ایم.

 • I want to make a music video, but I’m not sure what concept to use. Can you help me come up with a concept?
 • Write chord progressions for a country rock song, with a verse, chorus, and bridge.
 • Write a lyrical verse in the style of [artist] about [topic].
 • How would you encode the melody to [Song of your choice] as MusicXML?

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، ترجمه دستورات ChatGPT نیز قابل استفاده هستند اما دقت کافی را نخواهند داشت؛ درواقع در موضوعاتی که کمتر تخصصی هستند امکان درخواست به زبان فارسی راحت‌تر و پاسخ آن نیز دقیق‌تر از موضوعات تخصصی خواهد بود.

بهترین دستورات ChatGPT در تولید محتوا

یکی از ویژگی‌های جذاب و کاربردی ChatGPT، تولید محتوا است؛ شما می‌توانید به کمک پرامپت های چت جی پی تی یک محتوای با کیفیت با ایده‌های جدید خلق کنید. برخی از فرمان های ChatGPT برای تولید محتوا عبارتند از:

 1. Write a blog post on the [topic of your choice].
 2. Generate a creative social media content calendar for the next month for our [company or product] on [ topic of choice].
 3. Create a content calendar with six blog titles, including the keyword <paste text here>. Pick suitable publishing dates for each guide spread across May 2023.
 4. Generate a list of 5 LinkedIn articles to write for a [profession or topic of your choice].
 5. Write an email to [person] with some facts about [Topic of your choice] with a [theme of your choice]

بهترین درخواست کاربردی از ChatGPT مربوط به طراحی سایت

کاربران زیادی برای تشخیص مشکلات برنامه‌نویسی و حل آن‌ها از ChatGPT استفاده می‌کنند؛ پرامپت های ChatGPT در Web Development که بسیار کاربردی هستند عبارتند از:

 • I want to implement a sticky header on my website. Can you provide an example of how to do that using CSS and JavaScript?
 • I need to create a REST API endpoint for my web application. Can you provide an example of how to do that using Node.js and Express?
 • I’m making a website for a small business [Business description]. I need ideas on how to structure the website using WordPress.
 • Generate a list of 10 relevant skills and experiences for a web developer job application.

سوالات متداول

معنی پرامپت های ChatGPT چیست؟

منظور از پرامپت های ChatGPT همان دستوراتی است که هنگام درخواست کاربردی از ChatGPT مطرح می‌کنیم؛ درواقع سوال، درخواست و دستورالعمل‌های چت جی پی تی همان پرامپت یا فرمان نامیده می‌شوند.

چگونه از فرمان های ChatGPT استفاده کنیم؟

برای استفاده از دستورات ChatGPT کافیست پرامپت مورد نظر خود را انتخاب کنید و به‌جای کلمات داخل پرانتز، جمله مورد نظر خود را وارد و درخواست خود را برای ChatGPT مطرح کنید؛ مثلا به جای [topic] موضوع مورد نظر خود را بنویسید.

دستورات ChatGPT در چه موضوعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

شما می‌توانید در موضوهات مختلف ازجمله بازاریابی، تولید محتوا، طراحی سایت، موضوعات عمومی و ساخت آهنگ از فرمان های ChatGPT استفاده کنید.

جمع‌بندی و نکات مهم در استفاده از پرامپت‌ های ChatGPT

Prompt یا فرمان های ChatGPT همان دستورالعمل‌ها، دستورات، درخواست‌ها و پرسش‌ها در طرح درخواست از چت جی پی تی هستند؛ پرامپت های ChatGPT در موضوعات مختلفی مانند بازاریابی، تولید محتوا، ساخت موسیقی، برنامه‌نویسی و طراحی‌سایت استفاده می‌شوند، همچنین پرامپت‌هایی وجود دارند که در نحوه درخواست موثرند که در ابتدای مقاله 5 مورد از آن‌ها را به همراه ترجمه فارسی معرفی کردیم.

علاوه بر 5 مورد از بهترین پرامپت های ChatGPT که شرح دادیم، 17 پرامپت در موضوعات مختلف را نیز معرفی کردیم که می‌توانید از ترجمه آن‌ها نیز استفاده کنید؛ اما نکته‌ای که وجود دارد، کاهش دقت و کیفیت پاسخ‌دهی ChatGPT برای موضوعات تخصصی در زبان فارسی است و بهتر است برای دریافت بهترین و دقیق‌ترین پاسخ ممکن، از پرامپت‌های انگلیسی استفاده کنید و پاسخ ChatGPT را ترجمه کنید.نظرات

برای ثبت نظر لطفا وارد حساب کاربری شوید

ورود / ثبت نام